Zástupci NSVKŠ se vydají na Estonský venkovský parlament

0908_rpestonsko_6006Venkovský parlament estonských vesnic je velmi populární setkání několika stovek zástupců venkovských obcí z celého Estonska, které se koná každé dva roky. Jeho hlavní náplní je společná diskuse nad tématy rozvoje venkova. V roce 2009 se této akce poprvé zúčastnili zástupci NSVKŠ a vrátili se nabití zajímavými zkušenostmi a inspirací. Velikost akce a nadšení zapojených lidí ukázaly, že je téma venkovského rozvoje v Estonsku skutečně živé a podporované. 

Organizátorem je celostátní estonská nezisková organizace Kodukant (partner projektu NSVKŠ Neziskové komunitní školy – centra místního partnerství). Letošní venkovský parlament, naplánovaný na 5.-7. srpna 2011 v kraji Lääne, je již devátý v pořadí a nese název „Zpátky na venkov“. V rámci hlavního tématu bylo vyčleněno pět dílčích témat, která budou předmětem diskuse ve skupinách - mj. Zapojení komunit ve venkovských oblastech, Duchovní dědictví vesnic nebo Podnikavé vesnice – místní jídlo, aktivní lidé.

Akci zahajuje konference, jíž se účastní také estonští vládní představitelé (mj. i prezident), následující den probíhají diskuse a workshopy v tematicky zaměřených skupinách. Shromáždění předchází dvoudenní studijní cesta pro zahraniční hosty – letos účastníci procestují čtyři z patnácti estonských krajů, rozkládající se na západě země - Harjumaa, Raplamaa, Pärnumaa a Läänemaa. 

Do Estonska se v srpnu vypraví tři zástupci NSVKŠ; dva se zúčastní studijní cesty a jeden samotného parlamentu. Zprávy o této akci zveřejníme na našem webu v průběhu srpna – sledujte www.branaprovenkov.cz