• Registrace
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
chiemgauerfaecher_2011

Otevřít oči

Současná ekonomická krize přináší nejistotu do života každé z nás. Může na ní být snad také něco pozitivního? Krize je často také příležitostí ke změně. Doba, kdy zaběhnuté systémy selhávají je dobrá pro nové nápady a pro alternativy. Pod tíhou krize lidi myslí víc inovativně. Přemýšlí, jak z krize ven, jak ji obejít a ochránit se proti jejím důsledkům.

magnify1

Seminář Obec v učení, učení v obci

Place-based education neboli česky místně zakotvené učení je koncept, který naplňuje myšlenku Davida Sobela z Antioch New England Graduate School: “Skutečný závazek vůči životnímu prostředí vychází z osobních zkušeností, získaných v průběhu času na reálných místech v malém, snadno zvladatelném měřítku.” Tento koncept byl blíže představen na semináři v Praze. 

P1080133 (800x533)

V Borovanech vzniká družstevní pivovar

Myšlenkou založení družstevního pivovaru se zabýváme od návratu ze studijního pobytu ve Walesu, kde jsme se seznamovali s různými formami sociálního podnikání a komunitního vlastnictví. Obsah našeho záměru (pivovar) vychází z historické tradice vaření piva v místním klášteře i nedávného nezdařeného pokusu pivovar obnovit. Pokus byl neúspěšný, protože externí investor posléze od načatého projektu odstoupil.

velikonoc. v kanturkovci m

Mlecí spolek v Borovanech

Místní akční skupina Sdružení Růže ve spolupráci s komunitní školou a mateřským centrem v Borovanech zřídila v prostorách, které má komunitní škola pronajaté od Města Borovany, malou mlýnici. MAS mlýnici vybavila dvěma mlýnky na obilí a jedním vločkovačem. Ze společných peněz jsme si z Probia Šumperk objednali obilí (pšenici, špaldu, žito, oves) a pohanku i jáhly.  Postupně se vytváří skupina zájemců, kteří za vstupní poplatek 200 Kč obdrží klíče od mlýnice a mohou si chodit namlít čerstvou mouku nebo vločky v kvalitě BIO.

rcma

Steve Garrett: Místní potraviny pro místní lidi

Steve Garrett z Walesu byl jedním ze zahraničních hostů závěrečné konference projektu obce Bory Transfer know-how..., konané ve dnech 25.-26. dubna. V Cardiffu, kde žije, založil komunitní asociaci na podporu místní produkce potravin; její členové zde již od roku 1998 pořádají pravidelné místní “farmářské” trhy. Tento příspěvek krátce rekapituluje některé myšlenky Steva Garretta, jak zazněly v rámci diskusí na konferenci, a přibližuje jeho aktivity i téma místních potravin jako důležité součásti udržitelné místní ekonomiky.